Hľadaj nepriateľa, hľadaj nepriateľa, hľadaj nepriateľa...

Autor: Dušan Deván | 19.7.2006 o 15:53 | Karma článku: 16,25 | Prečítané:  3879x

Predchádzajúca vláda odovzdala tento štát z hľadiska energetickej bezpečnosti do rúk cudzích monopolov. S pátosom v hlase (a keby vedel aj so slzou v oku) to oznámil premiér Fico. Nezabudol dodať, že on – novodobý Jánošík, Robin Hood a Superman v jednej osobe – Slovensko spasí a situáciu záchrani. Ďalší nepriateľ je na svete, môžeme sa pustiť do boja.

Nasledujúce štyri roky rozhodne nebudú o pokoji. Už počas predvolebnej kampane si Fico vyrobil viac nepriateľov ako musel. Každý, kto nebol chudák, bol jeho nepriateľ. Vo volebnom programe SMERu bolo nepomerne viac kritiky politických oponentov ako nejakej slušnej vízie toho, čo chce vlastne SMER robiť. Negatívna kampaň však na Slovákov zabrala a mnohí sa veľmi rýchlo stotožnili s Ficom a jeho penou na ústach. Na prekvapenie mnohých sa po voľbách nič nezmenilo. Vyrábanie nepriateľov beží v plnom prúde.

Najväčšia tragédia Slovenska však nie je v tom, že najmocnejší muž štátu má potrebu s niekým súperiť. Keby jeho populistické reči boli len prostriedok ako sa dostať k moci a odvádzať pozornosť počas nabaľovania sa sponzorov SMERu, bolo by to smutné, ale nie nezvyčajné. Oveľa väčšou tragédiou je, že Fico aj verí tomu, čo hovorí.

Fico napríklad vážne verí tomu, že podnikatelia od rána do večera rozmýšľajú len nad dvoma otázkami – ako obrať štát o peniaze a ako čo najviac uškodiť vlastným zamestnancom – najlepšie ako ich vyhodiť. Za socializmu mu vtĺkli do hlavy, že „vykorisťovatelia“ sa správajú presne takto, on tomu verí a nikto to z jeho hlavy nikdy nedostane.

Fico vážne verí aj tomu, že „zahraničné monopoly“ prepadli Slovensko s cieľom podmaniť si toto územie a zotročiť si obyvateľstvo. Že niekde v New Yorku či Londýne sedí skupina pánov v šedých oblekov, fajčia cigary a pripíjajú si na to, že Slovensko bude deficitné vo výrobe energie. Za socializmu mu vtĺkli do hlavy, že „imperialisti“ sa správajú presne takto, on tomu verí a nikto to z jeho hlavy nikdy nedostane.

Fico verí aj tomu, že banky sú tu na to, aby ľuďom požičali peniaze, keď budú mať málo zvýšili im úroky a keď nebudú mať ako splácať, aby im obrali všetok majetok. Tak ho to učili za socializmu – že kapitalistické banky sa správajú presne takto, on tomu verí a nikto to z jeho hlavy nikdy nedostane.

Fico vážne verí aj tomu, že západní politici – pravicoví aj ľavicoví – sú len bábkami na nitkách, za ktoré ťahajú nejaké monopoly, finančná oligarchia a burzoví špekulanti. Tak ho to učili za socializmu - že „západná demokracia“ nemá v sebe v skutočnosti ani zlomok slobody a že jedinú skutočnú slobodu poskytuje sovietsky model komunizmu. On tomu verí a nikto to z jeho hlavy nikdy nedostane.

Keby som vymenoval všetky komunistické nezmysly, ktoré implementovali Ficovi do mozgu počas prípravky na vstup do strany, mal by som zrejme pred sebou prvopis programového vyhlásenia vlády. Nie je ťažké uhádnuť ani to, kam to bude pokračovať. Keď sa Ficovi minú nepriatelia, bude mu jeho diagnóza kázať ísť proti vlastným. A najmä proti tým úplne najbližším. Nechcel by som byť teraz jeho sponzorom...

A koncovka? Tá nie je na Ficovi. Trvalo 40 rokov, kým ľudia pochopili, že ich nepriatelia nie sú tí, čo používajú svoje schopnosti na zarábanie peňazí pre seba a svojich zamestnancov. Že bez ekonomického prostredia podporujúceho šikovných bude krajina len prešľapávať na mieste a dívať sa na chrbty tých, čo to pochopili. Že ich skutoční nepriatelia sú tí neschopní, čo svojou paranojou iba zakrývajú svoju bezradnosť. Dúfam, že s komunistom Ficom to ľuďom nebude trvať ďalších 40 , ale nanajvýš 4 roky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?