Cenzúra v Pravde?

Autor: Dušan Deván | 26.6.2006 o 10:15 | Karma článku: 13,08 | Prečítané:  3868x

Komentátor denníka Pravda Dag Daniš sa dnes snažil písať o neprijateľnosti finančného pozadia strany SMER. Má však problém – majiteľa denníka Pravda.

Dag napísal niekoľko veľmi trefných viet:

Povedané na rovinu - prezident Gašparovič je z toho istého politického klanu ako šéf Smeru Fico. Za prezidentskou kampaňou Gašparoviča stáli tie isté podnikateľské a finančné skupiny, aké stoja v pozadí Smeru. A v pozadí skrachovaného HZD. To bol hlavný dôvod, prečo socialista Fico podporoval nacionalistu Gašparoviča. Tie isté dôvody a to isté pozadie dnes prezidenta tlačia k tomu, aby vstúpil do povolebného boja -a pomáhal napĺňať ciele R. Fica. Vtip je v tom, že práve pochybné pozadie Ficovho Smeru a Gašparovičovho HZD je bariérou, ktorá bráni kresťanským demokratom prikývnuť.“

V tejto fáze jeho komentáru som si ešte stále myslel, že hovorí o majiteľovi denníka Pravda Jurajovi Širokom. Potom však prišla veta, po ktorej mi padla sánka:

„Pomôcť si však môžeme tým, čo ešte pred voľbami povedali M. Dzurinda a V. Mečiar. Smer podľa nich financujú podnikateľské skupiny okolo Vladimíra Poóra, bývalého privatizéra = sponzora HZDS...“

A kde je meno Juraja Širokého? Snáď si len Široký nezmenil meno na tri bodky? Alebo nás chce denník Pravda presviedčať, že v poslednej show Daniela Krajcera SITO pred voľbami nepovedal Vladimír Mečiar ako sponzora SMERu vedľa Vladimíra Poóra aj meno Juraja Širokého a Dzurinda mu na to nepritakal? Že by to bol hromadný sluchový klam?

Pravda sa do témy sponzorov SMERu nemusela navážať. Ale urobila to. A urobila to spôsobom, ktorý inteligentnú časť jej čitateľov upozornil na to, čo sa v denníku deje. Je jedno či išlo o autocenzúru Daga Daniša, cenzúru zo strany jeho nadriadených alebo o snahu oboch prepašovať niečo do novín poza chrbát majiteľa s nádejou, že inteligentný čitateľ si to Širokého meno domyslí. Všetky tri možnosti mi ostro pripomínajú komunizmus. Myslel som si, že to už je za nami. Možno som sa – istý čas – ani nemýlil. Teraz to ale vyzerá inak – že sa to vracia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vlak obsadený smerákmi idúci do stanice Ničota nabral na rýchlosti

Môže sa stať, že veľká občianska energia prítomná na námestiach sa postupne vytratí. Ale nádej zostane.

KOMENTÁRE

Ani Richard Sulík nepochopil odkaz námestí

Nepredstavujú požadovanú zmenu politickej kultúry.

PRIMÁR

Rakovina. Môže za ňu osud, či životný štýl?

Dvojica štúdií prináša odpoveď, nakoľko si je možné znížiť riziko rakoviny.


Už ste čítali?