O nižšej sadzbe DPH na energie a idiotovi

Autor: Dušan Deván | 26.6.2006 o 8:42 | Karma článku: 17,12 | Prečítané:  4475x

Keď som prvý raz počul hovoriť súdruha Fica o nižšej DPH na energie a potraviny, hneď som si  pomyslel, že je idiot. Dával som mu však šancu - že je to len taký trik na menej zorientovaných ľudí. Viem, že Fico je ukážkový ekonomický diletant, ale dúfal som, že nemôže byť až taký primitív, aby nevedel, že dôsledkom zníženia DPH bude minimálny efekt pre chudobných za maximálne straty v rozpočte. Že je to ako keby strieľal na muchu na stene kanónom a potom sa čudoval prečo spadol celý barák. Ale mýlil som sa. Ten idiot naozaj nechce pomôcť chudobným. Chce len zničiť symbol úspešnej a fungujúcej daňovej reformy. Chce zničiť dobrú vec, ktorá má jedinú chybu – nevymyslel ju súdruh Fico a tak nemá právo prežiť rok 2006.

Podľa údajov z posledného sčítania ľudu v roku 2001 má priemerný trvale obývaný slovenský byt rozlohu 56,1 štvorcového metra a býva v ňom 3,21 človeka. Keďže si viem z vlastnej spotreby prepočítať koľko môže takýto byt minúť tepla, plynu, elektriky a vody, vychádza mi, že mesačne minie na všetky energie (vrátane DPH) 2.700 až 3.000 Sk. Ak sa DPH z energií zníži z 19 na 5 %, tak priemerný byt ušetrí 312 až 353 Sk. Štátny rozpočet príde (keďže máme 1.665.536 bytov) o 6,3 až 7 miliárd korún ročne.

To však je „priemerný“ byt. Väčšina ľudí nie je priemerná. Tí chudobnejší bývajú zrejme v menších bytoch a tak zrejme ušetria na nižšej DPH menej ako 300 Sk mesačne. (Nezamestnaných majiteľov 8-izbových rodinných domov nerátam za chudobných). Tí bohatší – hlavne v rodinných domoch -  ušetria na nižšej DPH aj 500 až 1000 Sk mesačne. Hádajte, kto sa bude radovať z Ficovho zníženia DPH na energie? Vytrhne povedzme 250 až 280 Sk mesačne chudobnú domácnosť z jej biedy? Podľa Fica áno. Ak by ste s ním nesúhlasili, vyhlási vás za netvora, neľudského sadistu a brutálne necitlivého zdierača chudoby.

No a teraz k inteligentnému riešeniu cien energií. Na prvom mieste je, samozrejme, regulácia cien. Tú však vykonáva úrad nezávislý od vlády - ešte aj ľudí tam vyberá prezident. Budúci premiér tak bude mať obmedzené ruky...ale držím palce každému, kto sa do toho pustí. Keď už ale Fico začal montovať do cien energií cez dane aj štátny rozpočet, ukážme si, čo sa dá urobiť za rovnaké peniaze ako jeho pochybný návrh na zníženie DPH:

Ako som už hovoril, zníženie DPH z energií by pripravilo štát o 6,3 až 7 miliardy korún ročne. Nie je to veľmi presný údaj, ale rádovo sedí a na ilustráciu stačí. Takže – ak tieto miliardy rozdelíme medzi 25 % najchudobnejších domácností (kritéria nech si určí Fico – či bude brať do úvahy len aktuálne príjmy alebo aj osobný majetok) tak tu máme zhruba 415 tisíc bytov, na ktoré pripadne 1250 až 1400 Sk mesačne pre každý z nich. Dokonca stačí len maličkosť – vylepšiť kritéria súčasného príspevku na bývanie a presmerovať na ne viac zdrojov.

Naozaj nie som priateľ všetkých možných typov príspevkov a podpôr. Ale Ficovi je zbytočné hovoriť o tom, že treba riešiť príčinu (nízke príjmy, nezamestnanosť) a nie dôsledok. A ak už riešime dôsledok, sú tu aj  dlhodobejšie alebo systémovejšie riešenia (príspevky na zatepľovanie, modernizáciu kotolní, odvodový bonus). Zostaňme preto pri jednoduchých riešeniach, ktoré by aj Fico vedel vysvetliť svojim voličom a zbieral by na tom politické body. Pozrime sa však na ich „sociálny“ či „solidárny“ efekt. Vďaka Ficovej nižšej sadzbe DPH zaplatí chudobná rodina za energie namiesto doterajších 2300 Sk „len“ 2030 Sk mesačne. Ak by sa pozrel na príspevok na bývanie, namiesto 2300 by to mohlo byť pre tú istú rodinu len za 1000 Sk mesačne. Pre štátny rozpočet je efekt rovnaký. Ide len o to aby si Fico rozmyslel, či chce tejto chudobnej rodine ušetriť 270 alebo 1300 Sk mesačne.

Niečo podobné by som mohol napísať aj o nižšej DPH na základné potraviny. Ale povedzte, má zmysel vysvetľovať to idiotovi?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Dno poslanca Blahu

Dno je, keď ťa prídu zavraždiť k tebe domov za to, že si napísal o našich ľuďoch.

DOMOV

Zmenky Kočner skrýva. Prokurátor hovorí, že si poradia aj bez nich

Kočnerovi a Ruskovi hrozí 12 až 20 rokov.


Už ste čítali?